با سلام خدمت دوستان گرامی

توی این پست قصد دارم به طور کامل اضافه کردن یا تغییر فضای Swap در فری بی اس دی رو خدمتتون عنوان کنم . فضای swap هنگامی که فضای حافظه اصلی (RAM) پر می شود و دیگر جایی برای فرایند های جدید وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. توجه کنید که فرایند بخشی از یک برنامه است، که برای اجرا شدن باید ابتدا توسط الگوریتم های زمانبندی خاص (مانند FIFI, SJF و غیره) از فضای دیسک (حافظه ثانویه : مانند هارد دیسک) به درون حافظه اصلی بار گذاری شود (در صف آماده برای اجرا قرار بگیرد) و سپس برای اجرا شدن توسط الگوریتم های زمانبندی فرایند ها، برای اجرا شدن، پردازنده را دریافت کنند. فرض کنید سیستم ما یک پردازنده دارد و تعداد بسیاری فرایند نیز در حافظه اصلی، برای اجرا شدن، صف بندی شود، حال یک فرایند با اولویت بالا بخواهد اجرا شود اما جایی در حافظه اصلی وجود ندارد که فرایند در آن قرار بگیرد، در این مواقع، سیستم عامل توسط معیار هایی فرایندی را برای خروج از حافظه اصلی و قرار گرفتن در حافظه فضای swap انتخاب می کند.به عمل مبادله فرایند ها میان حافظه اصلی و فضای swap، اصطلاحا swapping و به عمل خروج فرایند از حافظه اصلی و قرار گیری در swap، اصطلاحا swap in و به عمل خروج فرایند از swap و قرار گیری در حافظه اصلی، اصطلاحا swap out گفته می شود. توجه داشته باشید که swap جزئی از حافظه اصلی (RAM) نیست بلکه فضایی است بر روی رسانه ثانویه مانند هارد دیسک و به همین خاطر است که زمان نصب هر توزیع لینوکسی یا هر سیستم عامل دیگر یونیکسی، بخشی از هارد دیسک را از نوع سیستم فایل swap، پارتیشن بندی می کنید.

طریقه اضافه کردن swap در نسخه 9 و قدیمی تر

خوب اول باید از طریق کامند dd یک فایل به حجم دلخواه ایجاد کنیم :

خوب بعد از ایجاد شدن فایل پرمیژن مناسب رو بهش میدیم :

01

خوب تا اینجا یه فایل با حجم یک گیگابایت ایجاد کردیم ، حالا باید برای swap تعریفش کنیم ، باید توی فایل rc.conf فایل مورد نظر رو وارد کنیم :

بعد از ورود دستور بالا و اطمینان از فایل rc.conf سیستم رو ریبوت میکنیم . حتما میپرسید راهی نیست که ریبوت رو دور بزنیم ؟ 😀 راهی هست!

برای فعال کردن swap از دستور زیر استفاده میکنیم :

برای دیدن لیست دیوایس های سیستم از جمله swap :

بعد هم که باید با دستور swapon که در گنو هم موجود هست پارتیشن md* رو اصطلاحا روشن یا اکتیو کنیم :

بعد اعمال دستورات فوق میتونیم اطلاعات مربوط به پارتیشن جدید رو با دستورات زیر ببینیم :

خوب تا اینجا برای فری بی اس دی 9 به پائین بود .

طریقه اضافه کردن swap در FreeBsd 10 به بالا

خوب تا حدودی شبیه به دستورات قبل عمل میکنیم :

فایل fstab رو ویرایش میکنیم :

خط زیر رو با فایل بالا اضافه میکنیم ، البته اسم دیوایس برای سیستم شما متفاوت هست :

برای فعال شدن فوری swap از دستور زیر استفاده میکنیم :

02

نکاتی برای امنیت بیشتر و رمزنگاری swap در یونیکس

encrypt کردن swap میتونه از سرقت اطلاعاتی که توی رم به صورت موقت وجود داره و ایضا حساسیت بالایی هم داره مثل پسورد ها یا هرچیز حساس دیگه ای ، جلوگیری میکنه . یکی از بهترین روش های رمزنگاری فایل در یونیکس به روش زیر هست :

خروجی دستور آخر به شکل زیر خواهد بود :

بعد md0 رو ضمیمه میکنیم :

بعد هم که طبق معمول باید swap رمز شده رو فعال کنیم :

03

خوب این مبحث به پایان رسید ، فقط نکته ای که هست با دستورات زیر میتونید حجم swap رو ببینید :

امیدوارم که این آموزش هم براتون مفید واقع شده باشه .

پیروز و سربلند باشید .

نویسنده : N3td3v!l

منبع : او اس لرن دات آی آر

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما به مبلغ 1,500 تومان اعلام کنید .

برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکر

[parspalpaiddownloads id=”8″]

درباره نویسنده :

محمد ورمزیار هستم معروف به N3td3v!l ، دانشجوی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ، از سال 2006 تا به حال در حوزه لینوکس و شبکه تحت عنوان هک و امنیت فعالیت میکنم ، اهل تهرانم ، دارای مدارک و تجربه در زمینه های CEH ، Security ، CCNA routing ، LPIC ، RHCE ، unix & BSD ، ISMS و علاقه شدیدی به کار روی مباحث جدید توی حوزه لینوکس و یونیکس دارم .

تمام پست های من - وب سایت من