سلام دوستان . DNS مخفف “سیستم نام دامنه” می باشد. نام دامنه در واقع همان اسامی وب سایت هاست که قابل خواندن برای انسانها می باشد و ما هر روز با انها سرو کار داریم. برای مثال نام دامنه گوگل “google.com” است و اگر شما بخواهید وارد سایت گوگل شوید کافی است در قسمت آدرس بار مرورگر خود آدرس دامنه گوگل را وارد کنید. در این صورت کامپیوتر شما نمی فهمد که google.com کجاست. چرا که اینترنت و دیگر شبکه ها از آدرسهای عددی بنام آی پی (IP: “Internet Protocol” addresses) استفاده می کند.

داخل سیستم خودتون یک ترمینال باز کنید و به این صورت عمل کنید :

حالا اجازه بدید DNS سرور خودمون رو به عنوان DNS سرور محلی ست کنیم :

بر فرض مثال آی پی سرور ما ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۴ و سرور ۲۰۰۸R2 می باشد .
اگر به درستی مراحل بالا رو طی کرده باشید . خروجی ای شبیه به خروجی زیر دریافت خواهید کرد :

 

نکته : ۵۳ درج شده در جلوی آدرس آی پی مشخصه ی پورت پیش فرضی است که DNS سرور روی اون سرویس می ده .

برای دنبال کردن این ارسال ( به صورت کامل ) به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید .
در مرحله ی بعد روی سیستم خودتون یک برنامه ی پکت کپچر مثال وایرشارک بالا بیارید و روی اینترفیس خودتون قرارش بدید . برای مثال eth0

در مرحله ی بعد می تونید در داخل وایرشارک filter را بر روی dns قرار بدید سپس به ترمینال برگردید و برای مثال microsoft.com را وارد کنید . طبیعتا یک آدرس آی پی در خروجی دریافت خواهید کرد .

حالا به وایرشارک برید و کپچر رو stop کنید .

۲ حالت زیر ممکن است رخ دهد :

حالت اول :

۱٫ کش DNS سرور ما خالی باشه و سرور مجبور باشه برای بدست آوردن آدرس آی پی دامنه ی microsoft.com به یک dns سرور دیگر متصل بشه و در آخر هم خروجی رو برای ما بفرسته یعنی خودش فقط نقش واسته رو بازی کنه ! برای مثال به عکس زیر نگاه کنید :

( برای مشاهده در ابعاد واقعی بر روی عکس کلیک کنید )

۳۴۰۸۲۸۴۵۰۷۴۸۰۴۸۹۲۷۶

 

همان طور که از عکس مشخص است ابتدا سیستم خودمون ( ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲ ) به dns سرور محلیمون وصل شده و یک query به سمت سرور فرستاده .
سرور جوابی برای این query نداره برای همین به یک dns سرور در خارج از شبکه متصل میشه ( همان طور که از عکس پیداست به ۸٫۸٫۸٫۸ وصل شده ) و همون query ما رو برای سرور خارجی فرستاده .

در محله بعد سرور محلیمون از سرور خارجی جواب یا پاسخ پرس و جوی ما یا همون qurey response رو دریافت می کنه و باز در قالب یک پکت دیگه برای سیستم ما ( ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲ ) می فرسته .

حالت دوم :

حالت دوم اینه که توی کش dns سرور محلیمون دامنه ی microsoft.com موجود باشه . در این صورت سرور از کش خودش استفاده می کنه و جواب query ما رو می ده . به عکس زیر توجه کنید :

( برای مشاهده در ابعاد واقعی بر روی عکس کلیک کنید )

۳۵۶۰۴۹۳۸۵۲۰۳۵۹۲۵۴۵۹

 

این جاست که dns سرور کار اصلی خودش رو نشون می ده …

 

نویسنده : E2MA3N

منبع : OSLearn

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکر

[parspalpaiddownloads id=”8″]

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من