با عرض سلام خدمت دوستان . در بین تمامی پنل های موجود در سرور های لینوکسی ، webmin نام و پنلی آشنا می باشد . دسترسی هایی بسیار کاربردی از سرور و به خصوص سرویس های موجود بر روی سرور در اختیار کاربر قرار می دهد .

 

طبیعتا این پنل هم مثل دیگر پنل ها و سرویس های دیگر دارای پورت ها و آدرس های پیشفرض مربوط به خود می باشد . یکی از این آپشن های پیش فرض ، پورت اتصال به پنل است . که به صورت پیش فرض بر روی 1000 در نظر گرفته شده است .

معمولا در سرور های لینوکسی ، پورت های پیش فرض سرویس ها و پنل ها را تغییر می دهند . لذا در این آموزش ، تغییر پورت پیش فرض پنل webmin را دنبال می کنیم .

برای این منظور ابتدا فایل زیر را با یک ویرایشگر مثل nano باز کنید :

 

در اولین سطح در قسمت port می توان پورت دلخواه را جایگزین 10000 کرد . در مرحله ی آخر کافیست یک بار سرویس webmie را راه اندازی مجدد کنیم .

 

برای مشاهده نتیجه تغییرات ، کافیست آدرس همیشگی را با پورت جدید باز کنید . به عنوان مثال :

 

همچنین می توان برای راحتی در اتصال ( با توجه به وضع موجود اینترنت ) https را غیر فعال کرد . برای این منظور کافیست در فایل کانفیگ بالا دنبال عبارت زیر بگردیم :

 

در نهایت فایل را ذخیره و سرویس webmin را دوباره راه اندازی مجدد کنیم .

تست شده بر روی : Debian 8

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
 حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من