با سلام خدمت دوستان . متاسفانه به صورت پیش فرض ، در هر بار راه اندازی مجدد سرور ، تمامی تنظیمت و رول های مربوط به iptables از بین خواهد رفت . برای حل این مشکل می توان یک نسخه پشتیبان تهیه کرد و یا تنظیمات دلخواه خود را با تنظیمات پیش فرض عوض کرد تا در هر بار راه اندازی مجدد سیستم ، رول ها و تنظیمات فایروال به حات قبل باز گردد .

به صورت پیش فرض فایلی در داخل سیستم وجود دارد که رول ها و تنظیمات iptables از روی آن خوانده می شود . این فایل در سیستم های Debian base و Redhat base به ترتیب به صورت زیر است :

 

اگر این فایل ها را با یک ویرایشگر باز کنید ، خواهید دید که حاوی رول های پیش فرض برای فایروال می باشد . در واقع کانفیگ و تنظیمات مربوط به iptables پس از هر بار ریبوت سیستم از روی این فایل خوانده می شود ، پس کافیست رول ها و تنظیمات مربوط به خودمون رو به شکل زیر در این فایل ها ذخیره کنیم :

 

همان طور که مشاهده می کنید از ابزار iptables-save استفاده کردیم . طبیعتا می توان برای بک آپ گیری از فایلی دیگر جهت ذخیره سازی استفاده کرد که در این صورت باید با ابزار iptables-restore آن ها را بازیابی کرد . برای این منظور :

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
 حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من