با سلام خدمت دوستان و همکاران . حتی اگر از دبیان های بدون میز کار که معمولا با نام netinstall شناخته می شوند در مجازی ساز استفاده کنید , باز نیاز به ست کردن دستی آی پی دارید . وقتی دبیان شما حاوی میز کار باشد به صورت خود کار و با dhcp سعی در گرفتن آی پی از روتر شما می کند اما در نسخه های netinstall این طور نیست با این که ابزاری برای گرفتن ip از dhcp server وجود دارد اما به صورت پیش فرض سیستم آی پی نمی گیرد .

برای این منظور پیشنهاد می کنم ابتدا ویکی خود دبیان رو کامل مطالعه کنید . یعنی این جا رو . حال کمی هم خودمون توضیج می دیم و بحث رو با هم جلو می بریم .

ابتدا فایل زیر رو با یک ویرایشگر مثل nano باز می کنیم :

سپس عبارات زیر را در آخر فایل اضافه می کنیم :

توجه داشته باشید که بایستی ۳ مقدار ip, GW, netmask را متناسب با شبکه ی خود ست کنید .

تمام ! حال با reboot کردن سیستم یا restart کردن سرویس networking می تونید نتیجه ی تغییرات رو ببنید . اما شاید مورد دیگری که باید به آن توجه کرد بحث dns باشد . اگر مراحل رو تا این جا به درستی ست کرده باشید می تونید از 8.8.8.8 پینگ بگیرید اما شاید از دامنه ی google نتونید پینگ بگیرید . که این موضوع همان بحث ست نکردن صحیح dns بر روی سیستم است .

 

اضافه کردن dns را به دو طریق می توان انجام داد :

۱. اضافه کردن دستی dns server در فایل resolv.conf

به طور پیش فرض ابزار resolvconf در دبیان netinstall نصب نیست پس می توان به صورت دستی فایل resolv.conf را با dns server خودمون ایجاد کرد . برای این منظور این فایل را با یک ویرایشگر باز می کنیم :

حال dns server های خودمون رو به شکل زیر در فایل اضافه می کنیم :

توجه داشته باشید که از این روش زمانی استفاده کنید که برنامه ی resolvconf در سیستم شما نصب نیست ( که به صورت پیش فرض در نسخه های netinstall نصب نیست )

 

۲. ست کردن dns از طریق ابزار resolvconf

در این روش ابتدا برنامه ی resolvconf رو نصب می کنیم سپس dns خودمون رو در همون جایی که استاتیک آی پی رو ست کردیم, معین می کنیم و طبیعتا دیگه به صورت دستی چیزی به فایل resolv.conf اضافه نمی کنیم .

برای این منظور :

حال عبارت زیر را در زیر آی پی ای که به صورت استاتیک ست کردیم, اضافه می کنیم :

پس به طور کلی یک فایل جامع مثل زیر می تونیم داشته باشیم :

حال برای مشاهده تغییرات یک بار سرویس networking رو به صورت زیر restart می کنیم :

 

تست شده بر روی Debian 7

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
 حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من