سلام دوستان . یکی از مشکلاتی که قبل از حل شدنش یکم اذیت می کرد این بود که داخل درایو های NTFS خودم نمی تونستم chmod کنم ! با این مشکل توی دبیان 8 برخورد کردم که بعد از چک کردن توزیع های دیگه دیدم توی اون ها هم به همین شکل هست . البته جلوتر روش حل این موضوع رو با هم بررسی می کنیم .

توی توزیع های دسکتاپ معمولا برای مانت کردن پارتیشن های خودمون از طریق چیزی مثل nautilus یا … استفاده می کنیم . به صورت گرافیکی روی پارتیشن مورد نظر خودمون کلیک می کنم و اون ها رو مانت می کنیم . اما این باعث میشه نتونیم داخل درایو های ntfs خودمون دستور chmod رو اجرا کنیم . ( برای شما هم همینه ؟‌ ) در واقع می تونیم دستور chmod رو اجرا کنیم اما تاثیرش رو نمی بینیم .

به عکس زیر توجه کنید :

001

برای حل این مشکل باید از سویچ permissions در دستور mount استفاده کنیم :

توجه : dev/sda5/ پارتیشن مورد نظر در سیستم من می باشد, لذا باید این قسمت رو متناسب با سیستم خودتون تغییر دهید .

توجه : در دستور بالا فرض رو بر این گرفتیم که می خواهیم پارتیشن را در مسیر mnt/iman/ مانت کنیم . شما می توانید هر مسیر دیگر را که می خواهید لحاظ کنید .

حالا یک بار دیگه پرمیشن یک فایل رو تغییر می دیم تا ببینیم تغییرات اعمال میشه یا نه :

002

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
 حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من