دراین مقاله چگونگی نصب یک وب سرور Apache2 بر روی سرور لینوکس CentOS 7.0 با پشتیبانی از  (mod_php) PHP5 و MySQL آموزش داده خواهد شد. به Linux لینوکس ، Apache آپاچی ، MySQL و PHP به اختصار LAMP گفته میشود.

  1. نکات مقدماتی:
  • در این آموزش از  server1.example.com به عنوان نام هاست و از ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱۰۰ به عنوان آدرس IP استفاده شده است. این تنظیمات ممکن است با تنظیمات شما متفاوت باشد، بنابراین باید آنها را با تنظمات مورد نظر خود در بخش های مناسب جایگزین کنید.
  • به منظور نصب آخرین ورژن phpMyAdmin ، مخزن EPEL-7 را با استفاده از دستور زیر اضافه کنید:

 

  1. نصب MySQL 5

برای نصب MySQL ، mariadb را با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

سپس برای MySQL لینک های راه انداز سیستم ایجاد کنید(به طوری که MySQL پس از بوت شدن سیستم به طور خودکار استارت شود) و سپس سرور MySQL را اجرا کنید:

برای کاربر روت MySQL یک پسورد تعیین کنید :

 

  1. نصب Apache2

لینوکس CentOS 7.0 به همراه Apache 2.4 ارائه میشود.  Apache2 مستقیما به عنوان یک پکیج در CentOS 7.0 در دسترس است، بنابراین میتوانید آن را با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

 

آپاچی به طور پیشفرض نصب خواهد شد . در غیر اینصورت، آن را با توجه به شرح فوق نصب کنید.

سیستم خود را طوری تنظیم کنید که پس از بوت شدن ، آپاچی اجرا شود:

در لینوکس CentOS 7.0 از Firewall-cmd ، استفاده میشود بنابراین آن را طوری تنظیم کنید که به پورت ۸۰ (HTTP) و ۴۴۳ (https) اجازه دسترسی خارجی بدهد.

 

حالا برای مشاهده صفحه Apache ، آدرس زیر را در مرورگر خود وارد کنید:

http://192.168.0.100

22

  • نصب php5 

PHP5 و ماژول آپاچی PHP5 را با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

سپس آپاچی را ری استارت کنید:

       5. دریافت MySQL

برای دریافت MySQL تحت پشتیبانی PHP ، میتوانید پکیج php-mysql را نصب کنید. برخی دیگر از ماژول های PHP5 نیز ممکن است برای برنامه ها شما مورد نیاز باشد بنابراین ایده خوبی خواهد بود اگر نصب شوند. برای جستجوی ماژول های PHP5 در دسترس ، میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

ماژولی که به آن نیاز دارید را انتخاب و با استفاده از دستور زیر نصب کنید :

در مرحله بعد برخی از ماژول های رایج PHP که برای سیستم های CMS مانند وردپرس، جوملا و دروپال مورد نیاز است را نصب کنید:

Apache2 را مجددا راه اندازی کنید: 

 

6 .  نصب و راه اندازی phpMyAdmin

phpMyAdmin یک رابط وب است که از طریق آن می توانید به مدیریت دیتابیس MySQL خود بپردازید. phpMyAdmin را با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

در این مرحله باید با حذف # از خط <Directory /usr/share/phpMyAdmin/> تنظیمات آپاچی را تغییر دهید تا phpMyAdmin علاوه بر لوکال هاست اجازه اتصال و دسترسی از سایر سیستم ها را نیز بدهد. دستور زیر را اجرا کنید :

 

سپس باید authentication  را در phpMyAdmin ازcookie  به http تغییر دهید :

 

آپاچی را مجددا راه اندازی کنید :

حالا شما میتوانید از آدرس زیر به phpMyAdmin دسترسی داشته باشید:

http://192.168.0.100/phpmyadmin/

73

موفق باشید.

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکر

[parspalpaiddownloads id=”8″]

درباره نویسنده :

محمد ورمزیار هستم معروف به N3td3v!l ، دانشجوی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ، از سال 2006 تا به حال در حوزه لینوکس و شبکه تحت عنوان هک و امنیت فعالیت میکنم ، اهل تهرانم ، دارای مدارک و تجربه در زمینه های CEH ، Security ، CCNA routing ، LPIC ، RHCE ، unix & BSD ، ISMS و علاقه شدیدی به کار روی مباحث جدید توی حوزه لینوکس و یونیکس دارم .

تمام پست های من - وب سایت من