مدت زیادی هست که برای نصب توزیع های مختلف لینوکس از فلش مموری به جای سی دی یا دی وی دی استفاده میشه. این موضوع این قدر جا افتاده که حتی توزیع های لینوکسی، مثل قدیم مجبور نیستند حتما زیر ۶۰۰ مگابایت نسخه های سی دی توزیعشون رو منتشر کنن.

استفاده از فلش مموری به جای سی دی یا دی وی دی خوبی های خودش رو داره که می شه بهترینش رو سرعت بالای بوت شدن نسخه های live یا سرعت بالای نصب شدن سیستم عامل دونست.

برای این موضوع ابزار های زیادی مثل unetbootin و … وجود داره اما ما توی این پست نحوه ساخت یک فلش با قابلیت بوت شدن برای نصب توزیع های مختلف لینوکس با استفاده از ابزار dd رو بررسی می کنیم.

ابتدا فلش رو به سیستم متصل کنید سپس یک ترمینال با سطح دسترسی روت باز کنید. برای این منظور :

حالا با استفاده از ابزار fdisk آدرس شناسایی فلش در سیستم رو پیدا می کنیم . برای این منظور :

حال به دنبال آدرس فلش خودتون در خروجی دستور بالا بگردید . به عنوان مثال در سیستم بنده آدرس فلشی که وصل شذه به صورت زیر است :

نکته : توجه داشته باشید که فلش بر روی سیستم مانت نباشد.

حال با استفاده از دستور dd فایل ایزوی خودمون رو به فلش منتقل می کنیم :

نکته : لطفا توجه داشته باشید که آدرس فایل iso را مطابق با سیستم خودتون ( جایی که فایل ایزو رو نگهداری کردید ) وارد کنید.

نکته : این روش بر روی Debian 8 تست شده است.

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من