با سلام خدمت دوستان . در خیلی از مقالات و آموزش ها ، روش هایی جهت عملکرد بهتر سیستم ( دسکتاپ و سرور ) گفته می شود . یکی از این موارد کنترل و مانیتور دمای سیستم است . طبیعتا اگر دمای هر یک از قطعات از حد نرمال و معمول بالاتر باشد ، بازدهی سیستم و همچنین عمر قطعات پایین تر می آید . یکی از حساس ترین قطعات داخلی سیستم ، هارد دیسک است که آسیب دیدن آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد .

جهت مانیتور کردن دمای اجزای سیستم ازجمله هارد دیسک ، برنامه های مختلفی در سیستم عامل های گوناگون وجود دارد . یکی از این ابزار ، ابزار hddtemp در سیستم عامل لینوکس می باشد .

جهت نصب این برنامه بر روی سیستم های Debian base از مخازن به شکل زیر استفاده می کنیم :

حال برای نمایش دمای هارد دیسک به شکل زیر عمل می کنیم :

نکته : توجه داشته باشید که dev/sda/ مولفه هارد دیسک اول سیستم می باشد .

نکته : اگر چند هارد بر روی سیستم سوار است ، sda به sdb و sdc الی آخر تبدیل می شود .

 

ممکن است ابزار بالا هارد شما را شناسایی نکند و یا هر ارور احتمالی دیگری چاپ کند . برای حل این موضوع می توان از ابزار دیگری با نام smartmontools کمک گرفت . جهت نصب این ابزار بر روی توزیع های Debian base به شکل زیر عمل می کنیم :

و در نهایت برای نمایش دمای هارد دیسک :

 

تست شده بر روی Ubuntu 14.04 Desktop

تست شده بر روی Debian 8.4 netinstall

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
 حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من