با سلام . خیلی وقت ها لازم داریم برای اسکریپت خودمون سویچ در نظر بگیریم تا با سویج های مختلف کار های متفاوتی انجام دهد . در بحث امروز به نحوه نوشتن سویچ برای اسکریپت های بش می پردازیم و در پست بعدی نحوه نوشت آپشن رو بررسی می کنیم که کمی متفاوت تر از بحث امروز است .

معمولا زمانی احتیاج میشه برای برنامه سویچ در نظر بگیریم که برنامه کارهای مختلفی رو انجام می ده یا از تابع های مختلفی تشکیل شده باشه . در این صورته که با استفاده از سویچ تعیین می کنیم کدام تابع باید اجرا و چه کار هایی باید انجام بشه . به عنوان مثال :

 

پس در مرحله اول لازم است کارهایی که برنامه انجام میده رو دسته بندی کنیم، این کار رو از طریق تعریف تابع های مختلف انجام می دیم و در آخر در برنامه تعیین می کنیم که اگر ( به عنوان مثال ) از سویچ i- استفاده شد، تابع iman فراخوانی شود .

به عنوان مثال : برنامه ای می نویسیم که از دو تابع hi و bye تشکل شده است و سویچ h- تابع hi و سویچ b- تابع bye را فراخوانی می کند .

۱. ابتدا تابع hi را درست می کنیم :

۲. در مرحله بعدی تابع bye را درست می کنیم :

۳. حال به شکل زیر سویچ های خودمون رو تعریف می کنیم :

۴. تمام ! حالا تمامی قطعه کد های بالا رو به هم می چسبونیم و در یک فایل قرار می دیم :

نکته : منظور از 1$ در خط 12 اولین آرگومان یعنی همان سویچ مورد نظر ما است .

حال کافیه برنامه را با یکی از سویچ های موجود به شکل زیر اجرا کنیم :

 

البته این اسکریپت جای کار بسیار دارد چرا که فرض کنید اسکریپت با سویچی غیر از سویچ های موجود یا حتی بدون سویچ اجرا شود، برای همچین حالات هایی برنامه ای در نظر نگرفته شده است.

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
 حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من