با سلام خدمت دوستان . در این آموزش قصد داریم با نحوه ی ساده ی نوشتن help برای اسکریپت های بش آشنا بشیم . فرض می کنیم که اسکریپت ما از دو تابع اصلی تشکل شده است و قرار است که این دو تابع ( که در واقع دو کار مجزا از هم را انجام می دهند ) , با سویچ هایی خاص فراخوانی و اجرا شوند .

طبیعتا اگر کاربر به غیر از سویچ های تعریف شده را استفاده کند , اسکریپت کار نخواهد کرد و جوابی در خروجی چاپ نکند . برای حل این مشکل و هدایت کردن کاربر به سمت یک help و نحوه ی استفاده , می توان اسکریپت خود را به شکل زیر باز نویسی کرد :

1. ابتدا تابعی به نام help به شکل زیر ایجاد کرده ( به عنوان مثال ) :

2. سپس اجرای برنامه را به صورت زیر به کنترل در می آوریم :

توضیحات :

1. از شرط برای اجرای به موقع تابع ها استفاده کردیم , به این صورت که اگر اولین سویچ برابر با A بود تابع A اجرا شود . ( خط دوم )

2. اگر اولین سویچ برابر با B بود آنگاه تابع B اجرا شود . ( خط چهارم )

3. و در آخر اگر به جز دو مورد بالا چیزی استفاده شد و یا حتی اسکریپت بدون هیچ سویچی به اجرا در آمد , تابع help اجرا شود . ( خط هفتم )

نکته : به جای استفاده از if می توان قسمت دوم را به شکل زیر باز نوسی کرد :

در نهایت اگر برنامه را اجرا کنیم با خروجی زیر مواجه خواهیم شد :

OSLearn.ir_001

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من