سلام دوستان . پست تقریبا کوتاهی رو با هم دنبال می کنیم اما شاید بسیار پر کاربرد باشه ! همین طور که از عنوان مشخص است قصد داریم تا پروکسی ای بر روی ترمینال ست کنیم ! یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از پروکسی تحریم هایی است که علیه کشورمون ایجاد شده پس برای استفاده از خیلی از برنامه ها و … مجبور به استفاده از پروکسی هستیم !

شاید بشه از یک دید دیگری هم به این موضوع نگاه کرد . به عنوان مثال برای دسترسی به شبکه ی یک سازمان و یا یک شرکت باید از پروکسی استفاده کرد تا تمامی کار ها و … در یک سرور مرکزی نظارت شود .

ست کردن پروکسی روی خیلی از برنامه مثال مرورگر ها و … شاید راحت باشه اما برای ست کردن پروکسی روی ترمینال به شکل زیر عمل می کنیم :

نکته : سینتکس بالا برای http proxy است .

اما اگر از https proxy استفاده می کنید :

نکته : اگر سرویس پروکسی ای که استفاده می کنید دارای username و password است , لازم است عبارات username و password را در سینتکس بالا set کنید . در غیر این صورت از نوشتنش صرف نظر کنید .

به عنوان مثال در سیستم من یک سرویس بر روی آی پی 127.0.0.1 و پورت 8888 و بدون هیچ userpass ای سرویس دهی می کند . پس برای استفاده به شکل زیر عمل می کنم :

اما برای این که مطمئن بشم تا مراحل به درستی و خوبی طی شده است , به شکل زیر عمل می کنم :

در آخر جهت غیر فعال کردن این تنظیمات می توان به شکل زیر عمل کرد :

تست شده بر روی Debian – Gnome Terminal

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من