به نام خالق یکتا

اغلب مواردی پیش میاد چه توی مقوله امنیت چه هک نیاز داریم که یه سری از کارایی که میکنیم از دید دیگران یا ادمین های سرور پوشیده بمونه ، روش هایی که معمولا استفاده میشه یه جورایی ، نوشداروی بعد از مرگ سهرابه همیشه و همه جا گفتن پیشگیری بهتر از درمانه ، این قضیه توی پزشکی فقط صادق نیست . قصد بنده از مزاح فوق روشن شدن این مطلبه که اگر قبل از اینکه کاری کنید حالا تو مقوله ی امنیت مثل پیاده سازی رول فایروال یا تو مقوله ی نفوذ مثل نصب روت کیت یا set کردن backdoor ، اگر کاری کنید که ردپایی نباشه بهتره تا اینکه بخواهید Covering tracks کنید . دوستانی که آشنایی مکفی با variable ها ندارند ، قبل از دیدن فیلم توضیحات زیر رو بخونن ضرر نخواهند کرد .

متغیرهای شل

متغیر شل متغیری است که از قبل در محیط شل تعریف شده‌اند و شل در هنگام انجام عملیات، یا استفاده‌های داخلی خود از آنها استفاده میکند.
کاربرها میتوانند مقدار متغیرهای شل را تغییر دهند ولی قادر به حذف آنها نیستند.
در جدول زیر برخی متغیرهای شل را به همراه توضیح آنها مشاهده میکنید:
Variable Description

  • PWD : آدرس مسیر جاری را در خود ذخیره میکند
  • UID : شماره کاربر جاری را ذخیره میکند و در هنگام اجرای شل مقدار دهی میشود
  • RANDOM : مقدار این متغیر در هر بار فراخوانی یک عدد به تصادف از ۰ تا ۳۲۷۵۷ است
  • SECONDS : مدت زمانی که از اجرای شل گذشته را، به ثانیه در خود ذخیره میکند
  • HOME : آدرس دایرکتوری خانه را برای کاربر فعلی، در خود ذخیره میکند
  • ….

متغیرهای محیطی

متغیر محیطی، متغیری است که در تمام processهایی که فرزند shell هستند در دسترس است. بعضی از برنامه‌ها برای درست اجرا شدن نیاز به متغیرهای محیطی دارند.

ایجاد متغیرهای محیطی با استفاده از export

دو شکل کلی دستور export در bash به صورت زیر است:

مثال:

همچنین میتوان چند متغیر را به صورت همزمان export کرد:

خوب اینم یه توضیحات مختصری در رابطه با متغیر ها ، در صورت اینکه مطالب بیشتری میخواهید بدونید ، از این لینک استفاده کنید.

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکر

[parspalpaiddownloads id=”8″]

درباره نویسنده :

محمد ورمزیار هستم معروف به N3td3v!l ، دانشجوی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ، از سال 2006 تا به حال در حوزه لینوکس و شبکه تحت عنوان هک و امنیت فعالیت میکنم ، اهل تهرانم ، دارای مدارک و تجربه در زمینه های CEH ، Security ، CCNA routing ، LPIC ، RHCE ، unix & BSD ، ISMS و علاقه شدیدی به کار روی مباحث جدید توی حوزه لینوکس و یونیکس دارم .

تمام پست های من - وب سایت من