سلام دوستان . در این مقاله سعی داریم نیم نگاهی به load balancing از طریق دو WAN داشته باشیم . load balancing روش ها و سناریو های متفاوتی داره که ما در این مقاله به افزایش سرعت اینترنت از طریق استفاده همزمان از دو تا WAN یا همان دو شبکه متصل به اینترنت ، می پردازیم .

به طور مثال فرض کنید یک خط ADSL با سرعت 4Mbps و خطی دیگر با سرعت 8Mbps داریم . این دو خط را وارد یک روتر میکروتیک می کنیم و در خروجی سرعتی معادل با 12Mbps را تحویل می گریم . همچنین برای مدیریت بهتر روتر و سویچ بین gateway ها برنامه ای رو آماده کردم که در ادامه به آن می پردازیم .

ابتدا به توپولوژی و سناریو فرضی زیر توجه کنید :

OSLearn.ir_001

فرض ها :

فرض 1 ) فرض می کنیم روتر بورد توسط کاربر خریداری شده و کانفیگ های اولیه مثل set کردن آی پی و تعویض پسورد پیش فرض و … انجام گرفته است .

فرض 2 ) فرض می کنیم از طریق DSL Modem 1 به صورت وایرلس ( یا سیم ) به شبکه متصل هستیم و می توانیم به روتر با آدرس آی پی 192.168.1.23 دسترسی داشته باشیم .

 

کانفیگ ها :

مرحله 1 ) ابتدا برای انجام کانفیگ از طریق پروتکل ssh به روتر متصل می شویم . برای اتصال به ssh در سیستم عامل ویندوز ، می توان از ابزار putty استفاده کرد . در سیستم های لینوکس و یونیکس بیس به صورت زیر به پروتکل ssh متصل میشیم :

 

مرحله 2 ) ابتدا جهت سهولت کار ، نام interface های روتر را تغییر می دهیم . یعنی ether 1 را به WAN1 و ether 2 را به WAN2 و ether 3 را به WAN-OUT تغییر نام می دهیم . برای این منظور :

 

مرحله 3 ) حال رول های زیر را یکی یکی برای قسمت mangle در نظر می گیریم . توجه کنید که رول های زیر متناسب با سناریو بالا در نظر گرفته شده است . اگر آی پی یا نام interface های شبکه شما متفاوت است ، لازم است این رول ها ویرایش شوند .

 

مرحله 4 ) پس از این که کانفیگ های مربوط به قسمت mangle تمام شد ، باید در قسمت nat در firewall یک رول با مضمون masquerade اعمال شود تا source IP ها در پکت هایی که در کلاینت ایجاد می شود به آی پی یکی از interface های روتر تغییر یابد ( جهت اتصال به اینترنت و شناخته شدن پکت در خارج از شبکه ) . برای این منظور :

 

مرحله 5 ) در مرحله آخر باید default gateway برای پکت ها در نظر گرفت . با توجه به این که ما از دو WAN جهت اتصال به اینترنت استفاده می کنیم و در واقع دو gateway داریم ، لذا رولی که برای set کردن gateway در این حالت استفاده می شود ، با حالت های معمولی متفاوت است . برای این منظور :

 

جهت مشاهده تغییرات می توانید در کلاینت اقدام به دانلود یک فایل از یک سرور پر سرعت داشته باشید و می بینید که سرعت اینترنت و در مقابل سرعت دانلود افزایش پیدا کرده است . هم چنین می توانید از وب سایت زیر ، آدرس آی پی پابلیک خود را چک کنید :

نکته ی جالب این جاست که با هر بار refresh کردن سایت بالا ( یا هر سایت مشابه دیگری ) آی پی نمایش داده شده بین دو WAN شما جابجا می شود .

 

نویسنده : ایمان همایونی
ایمیل نویسنده : info@OSLearn.ir
منبع : وب سایت او اس لرن – http://oslearn.ir
از مطالب وب سایت راضی هستید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید. لطفا برای دونیت روی آیکون زیر کلیک کنید.
 حمایت مالی

درباره نویسنده :

ایمان همایونی هستم، از سال 2009 با گنو لینوکس فعالیت خودم رو در زمینه ی کامپیوتر و IT شروع کردم و تا الان موفق به گذروندن دوره هایLPIC 1 / LPIC 2 / VCP5-DCV / MCITP / CCNA / MTCNA شدم . مدتی در زمینه امنیت فعالیت هایی داشتم اما در حال حاضر تمرکز خودم رو بر روی مجازی سازی و لینوکس گذاشته ام .

تمام پست های من - وب سایت من